poniedziałek, 27 maja 2013

Restauracja Zatoka podczas okupacji

"Od zarania dziejów zachwycający lekkością i przeglądający się w nurcie Brdy budyneczek przy ul. św. Floriana służył sportowcom, miłośnikom szlachetnych zmagań wioślarskich. Półwieczna, powojenna tradycja sprawia, że mawiamy o nim jako o pałacyku BTW, lecz gwoli prawdy nie dla Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego go zaprojektowano. Przez pierwsze pół wieku służył największym rywalom BTW - niemieckiemu towarzystwu wioślarskiemu "Frithjof".    


Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie Klub Wioślarski BTW  zawiązano już w 1894 roku i niemal od początku jego siedzibą stał się ten nowy gmach, który w dolnej kondygnacji pomieścił hangary na łodzie wraz z rampą, po której można je było znieść ku basenikowi, na którego spokojnej powierzchni zawodnicy mogli zająć miejsce przez zmierzeniem się z wartkim rzecznym nurtem. Eleganckie towarzystwo interesujące się popisami wodniaków miało powyżej do dyspozycji sale restauracyjne z rozległym tarasem. Klub od początku miał charakter nie tylko elitarny, ale i narodowy. Polakom, którzy z trudem w czasach zaborów mogli się organizować do życia społecznego, sportowego i kulturalnego, stał solą w oku. Po powrocie Bydgoszczy w granice Polski wioślarstwo (przy wsparciu m.in. wojska) stało się jedną z mocniejszych dyscyplin w mieście. Już 16 marca 1920 roku powstało polskie Towarzystwo Wioślarzy "Tryton". Jego siedzibą (podobnie jak kilku innych środowiskowych klubów polskiego wioślarstwa) była drewniana stanica na przeciwległym brzegu Brdy.  Po I wojnie światowej na krótko pałacyk przeszedł w ręce polskie - przejęto go na siedzibę dowództwa brygady Wojska Polskiego, ale zwrócono go szybko "Frithjofowi". Po ostatniej wojnie do gmachu przeniosło się BTW i użytkowało go do 1996 roku. Potem zapadła decyzja  o jego prywatyzacji a BTW w 1999 roku musiało się wyprowadzić - ponownie na przeciwległy brzeg Brdy..."

źródło tekstu

Na zdjęciu poniżej widoczna Restauracja podczas lat okupacyjnych. Widoczny parostatek Christoph Guttman, nazwany tak na cześć Krzysztofa Guttmana - kierownika i dzierżawcy bydgoskiej mennicy w latach 1680-1682


źródło zdjęcia: fotopolska.eu

Bądź na bieżąco dzięki facebookowi

2 komentarze:

  1. Piękne zdjęcie : ) a obiekt sam w sobie urokliwy i szkoda, że trochę taki opustoszały..

    OdpowiedzUsuń
  2. Tam 24 lutego 1940 roku zalozono klub pilkarski - SG Bromberg

    OdpowiedzUsuń