sobota, 6 września 2014

Bydgoszcz w XIX wieku - zdjęcia. Część pierwsza.Zapraszam do obejrzenia jednych z najstarszych dostępnych zdjęć Bydgoszczy. Zdjęcia pochodzą z XIX wieku. Aby powiększyć zdjęcie - kliknij na nie.Zachodnia pierzeja Starego Rynku w 1870 roku, wraz z Kościołem Loyoli - jeszcze bez wież, które utracił w wyniku wichury i przed modernizacją fasady. (więcej). Niezwykle klimatyczne zdjęcie. W oczy rzuca się dorożka. Widać też pomnik Starego Fryca i pompę.


Plac Teatralny w 1885 roku. Widać wieżę Kościoła Karmelitów oraz gmach drugiego teatru. Nie ma jeszcze okazałych narożnikowych kamienic. Na miejscu kamienicy Maxa Zweinigera zbudowanej w 1902 roku stoi jeszcze poprzednia, z pierwszej połowy XIX wieku. Kamienica "Savoya" powstała dopiero 27 lat po zrobieniu tego zdjęcia. Zwraca uwagę brak utwardzenia ulic - sam piach. 
Dworzec w 1878 roku - osiem lat po budowie tzw. dworca zewnętrznego, gdzie mieściły się kasy biletowe, poczekalnie oraz można było dostać się z niego przejściami podziemnymi na dworzec wewnętrzny - dziś zwany dworcem wyspowym, który niebawem zostanie odnowiony. 
Poprzednik okazałego gmachu Hotelu pod Orłem - budynek zbudowany w 1822 przez Gliszczyńskiego na miejscu dawnego zajadu. Zdjęcie z 1880 roku. Reprezentacyjny budynek, który stoi do dzisiaj, zbudowany dopiero 13 lat później.
Zdjęcie z tego samego roku prezentujące ulicę Gdańską. Po prawej Hotel zum Adler, po lewej - Hotel Pawlikowskiego.Ulica Gdańska w 1867 roku. Po lewej stronie - Łyse Klaryski. Na miejscu kamienicy Savoya stoi jej poprzedniczka z 1853 roku, zbudowana w miejscu dawnego domu mieszkalnego, spichrzy i stajni. Widać też złotego łabędzia Apteki pod Łabędziem. Historia tej figury jest dość ciekawa - pojawił się nad wejściem w tym samym czasie co sama apteka - w 1853 roku. Wisiała tam przez ponad 100 lat, stając się charakterystycznym elementem ulicy Gdańskiej. Przetrwał obie wojny światowe by w 1959 roku zostać wywiezionym do Krakowa przez dyrektora tamtejszego muzeum. Nikt nie znał losów posągu aż do czasu, gdy kilka lat temu pracownikom apteki udało się go odnaleźć. Łabędź ostatecznie wrócił do Bydgoszczy, ale dziś nad wejściem do Apteki wisi jego kopia - oryginał umieszczono w Muzeum Farmacji.

 Pozostałości klasztoru karmelitów wraz ze zgliszczami po pożarze drugiego gmachu Teatru. Dzwonnica została wyburzona przez Prusaków mimo wyraźnego zakazu wydanego przez ówczesnego konserwatora zabytków. Seria nieszczęśliwych zdarzeń i pożarów, jakie dotykały stojące kolejno w tym miejscu budynki dała początek legendzie o klątwie karmelitów.


 Wschodnia pierzeja Starego Rynku w 1890 roku. Na miejscu kamienic na jej lewym skraju pod koniec XIX wieku Leo Bruckmann wybudował nowoczesny dom handlowy, który w 1928 przejęli Bracia Mateccy od Domu Konfekcyjnego SA. Na zdjęciu widać poprzedni dom towarowy Bruckmanna - druga od lewej kamienica w pierzei. Nowy gmach stanął w miejscu trzech sąsiadujących kamienic.

Niebawem część druga.

Zdjęcia wrzucił labeo7 na fotopolska.eu. Wielkie podziękowania za podzielenie się z nami tymi perełkami.

Bądź na bieżąco dzięki facebookowi

2 komentarze: