wtorek, 19 marca 2013

Resursa Kupiecka

Jedną z działek na terenie dawnego folwarku Grodztwo wydzielono w 1817 i sprzedano Wilhelmowi Diestel, który postawił tutaj sporej wielkości dom mieszkalny. Po dwudziestu latach odkupił ją za cenę pięciokrotnie wyższą niż poprzednik (2000 talarów) Wilhelm Kienitz. Zbudował sobie w dość sporym ogrodzie własny park. Po kolejnych dwudziestu latach zabudowana działka przeszła w kolejne ręce – Augusta Wilke...

On właśnie nadał temu miejscu funkcję, którą sprawował przez wiele lat. Rozbudował ogród, w którym postawił kręgielnię i letnią scenę, na której odbywały się walki zapaśnicze (w tym kobiet!) a na parterze dawnego domu mieszkalnego otwarto restaurację. Na piętrze mieściła się ogromna sala, w której jednocześnie mogło bawić się kilkaset osób. Poza tym funkcjonował tutaj teatr Concordia, czynny prawie całą dobą, z krótką przerwą w nocy (od 5 do 9).

W 1925 posiadłość została odkupiona przez Towarzystwo Kupców, ale nie zmieniano dawnego profilu działalności w budynku – na parterze nadal była restauracja, a na piętrze duża sala, w której odbywały się rozmaite bale i koncerty. Tak powstała Resursa Kupiecka, w której w latach 1930 i 1939 gościł nawet generał Józef Haller.

Wyburzanie Resursy. źr: skyscrapercity


Wszystko skończyło się w 1950 roku, gdy ogród przeznaczono pod zabudowę mieszkalną oraz Szkołę PZPR. Cztery lata później Resursę przejął KW PZPR i przeznaczył na salę konferencyjną. Ostateczny koniec budynku przypadł na rok 1970, kiedy to wskutek konieczności poszerzenia ulicy Jagiellońskiej ją zburzono. 


 
Budynek Resursy na planie z 1908 roku zaznaczonej jako "Concordie Varitee". Widoczny po lewej stronie "Stadtpark" to dzisiejszy Park Kazimierza Wielkiego. Zaznaczono też m.in. gmach Poczty.

 

Plan z 1914 roku, gdzie budynek zaznaczono jako "Concordie" - od nazwy popularnego teatrzyku który znajdował się na piętrze.


 

Obecnie w miejscu dawnej Resursy znajduje się północno-zachodnia część Ronda Jagiellonów.źródła: Kalendarz Bydgoski, Kronika Bydgoska, zdjęcia: fotopolska.eu, skyscrapercity.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz