sobota, 29 marca 2014

Cmentarzysko na terenie szpitala

Gdy szpital na ulicy Gdańskiej przestał już wystarczać potrzebom miasta (70 łóżek na sto tysięcy mieszkańców) podjęto decyzję o budowie nowego, większego Szpitala Miejskiego. Kamień węgielny pod jego budowę położono w lipcu 1928 roku - nie spodziewano się wtedy niespodzianki, jaka spoczywa na tamtym terenie.

Szpital Jurasza - tu jako Staemmler Krankenhaus, lazaret dla niemieckich żołnierzy; rok 1940; fotopolska.eu


Odkryto bowiem cmentarzysko z okresu kultury łużyckiej datowane na 800 - 600 lat przed naszą erą. Znaleziono groby kamienne, urny, narzędzia z żelaza i brązu. 

Prace archeologiczne prowadził dr Zygmunt Zakrzewski z Poznania (1867-1951) - zwany pierwszym konserwatorem zabytków odrodzonej Polski, był także chemikiem i specjalistą w dziedzinie numizmatyki. 



 Do czerwca 1930 roku odkryto 23 groby a w wyniku trwających prawie trzy lata prac wykopaliskowych udało się wyeksponować kilkaset grobów ciałopalnych ludności należącej do kultury łużyckiej. Ciała zmarłych palone były na stosie, co miało uwolnić duszę z więzienia jakim było ciało - do dzisiaj w iara w oczyszczającą , uwalniającą moc ognia przetrwała w niektórych religiach świata. 

Prowadzący badania doktor Zakrzewski uznał "rozkopalinę bydgoską za poważny dorobek w dziedzinie archeologii polskiej". 

Innym miejscem w Bydgoszczy, którego historia sięga tysięcy lat wstecz, jest Zamczysko. Wykopaliska pod dzisiejszym szpitalem uniwersyteckim im. dra Jurasza nie były jedynym sensacyjnym odkryciem archeologicznym na terenie Bydgoszczy. Grodziska, cmentarze, osady znajdowano na terenie Fordonu, Brdyujścia, Strzelec Dolnych a nawet na skrzyżowaniu Gdańskiej z Jagiellońską. 

Bądź na bieżąco dzięki facebookowi

piątek, 28 marca 2014

Gdańska, łabędź i zagadka

Ulica Gdańska. Widać łabędzia nad Apteką, a historia tej figury jest dość ciekawa - pojawił się nad wejściem w tym samym czasie co sama apteka - w 1853 roku. Wisiała tam przez ponad 100 lat, stając się charakterystycznym elementem ulicy Gdańskiej. Przetrwał obie wojny światowe by w 1959 roku zostać wywiezionym do Krakowa przez dyrektora tamtejszego muzeum. Nikt nie znał losów posągu aż do czasu, gdy kilka lat temu pracownikom apteki udało się go odnaleźć. Łabędź ostatecznie wrócił do Bydgoszczy, ale dziś nad wejściem do Apteki wisi jego kopia - oryginał umieszczono w Muzeum Farmacji.



Zdjęcie wykonano między 1902 a 1912 rokiem (w 1901 klaryski dostały hełm wieży, w 1902 zbudowano kamienicę Maxa Zweinigera - tę z altanką - a w 1912 zbudowano kamienicę "Savoya"). Zastanawia mnie co się znajduje przy Szpitalu Miejskim (dzisiaj siedziba Muzeum Okręgowego). 

Czy wie ktoś z Was co to za kolumny, skąd się wzięły i kiedy zniknęły?

/zdjęcie z forum ssc
Bądź na bieżąco dzięki facebookowi

poniedziałek, 24 marca 2014

Browar w Myślęcinku - film i zdjęcia

Niedawno pisaliśmy o starym browarze w Myślęcinku


Pod postem na naszej stronie na facebooku Pan Maciej zamieścił film z browaru nagrany dronem - zachęcamy do zapoznania się z nim i zobaczenia w jakim opłakanym stanie są dziś budynki. Film do obejrzenia tutaj.

zabudowania browaru w 1889 roku


 Na blogu Opuszczone.Bydgoszcz można zobaczyć jak zabudowania wyglądają dzisiaj i jak niszczeją na przestrzeni lat.


 /zdjęcie z kujavia.pl 

Bądź na bieżąco dzięki facebookowi

piątek, 21 marca 2014

Browar Myślęcinek

Za górami, za lasami... a właściwie za jednym lasem - Lasem Gdańskim - i tuż przed górą Myślęcińską, pośród zarośli i drzew spoczywa świadectwo dawnej prężności gospodarczej Bydgoszczy i okolic - ruiny myślęcińskiego browaru.


środa, 19 marca 2014

Bloki w miejsce kamienic

Od razu zaznaczam - to nie Bydgoszcz. To miasto, które zostało prawie całkowicie zniszczone w 1945 roku. Cegły, które przetrwały, pojechały "budować stolicę". Nie zdecydowano się na odbudowę historycznej zabudowy - poza jednym wyjątkiem. Ten wyjątek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce.

Reklama z 1938 roku

Tak się reklamowano w Kurierze Bydgoskim w 1938 roku. Pełna kultura i nienachalność. Chciałoby się, by takie zwyczaje wróciły. ;)




Bądź na bieżąco dzięki facebookowi

niedziela, 16 marca 2014

Fotomontaże

Kolejny przykład niemieckiego fotomontażu. W trosce o nadanie Bydgoszczy "wielkomiejskości" - wszak zdjęcie miało pójść na pocztówkę, a ta miała iść w świat - zdecydowano się dorobić poprzedniczce Savoya dwa piętra.

Stary Rynek 1895 - tramwaj konny

Stary Rynek 1895 - przed elektryfikacją tramwajów w roku następnym, wagony z pasażerami musiały ciągnąć konie. Tramwaje konne kursowały w Bydgoszczy od 1888 roku, a dwie ich linie przebiegały właśnie przez Stary Rynek - wtedy Friedrichsplatz.

sobota, 15 marca 2014

Aleja Mickiewicza

Aleja Mickiewicza, która słynęła z drzew związanych girlandami. Piękny przykład współgrania przyrody i zabudowań w dawnej Bydgoszczy.


Zeppeliny nad Bydgoszczą

Sto lat temu popularnością cieszyły się pocztówki przedstawiające przeloty sterowców nad miastami. Nie każde miasto mogło się jednak poszczycić widokiem potężnego statku nad swoimi zabudowaniami, dlatego fotografowie uciekali się do.. dorabiania tego, czego ich zdaniem brakowało.

piątek, 14 marca 2014

Niziny - ulica snów i marzeń

"Od strony ulicy Glinki w Bydgoszczy drogę na Niziny wskazuje ogromny, rozłożysty, dwupienny orzech włoski. Stoi tuż nad strumykiem. Ulica Niziny, jak sama nazwa wskazuje - dolinką przedziera się przez Wzg6rze Wolności, przez Wyżyny, małymi domkami rozkłada się pod szerokim, dwupasmowym wiaduktem, wychodząc swą polną drogą prosto na ulicę Ujejskiego. Niedługi będzie żywot ulicy Niziny. Wyrok zapadł. 

Przeprawa promowa w Bydgoszczy

Dzisiaj w Bydgoszczy znajduje się kilkadziesiąt mostów, więc przejście na drugą stronę Brdy nie stanowi już żadnego problemu. Nie zawsze tak było.

środa, 12 marca 2014

Dolina Miłości w Rynkowie

Niejednokrotnie pisaliśmy, że wiele lat temu Rynkowo było ulubionym miejscem Bydgoszczan na spacery - można powiedzieć, że spełniało rolę ówczesnego Myślęcinka.