sobota, 29 marca 2014

Cmentarzysko na terenie szpitala

Gdy szpital na ulicy Gdańskiej przestał już wystarczać potrzebom miasta (70 łóżek na sto tysięcy mieszkańców) podjęto decyzję o budowie nowego, większego Szpitala Miejskiego. Kamień węgielny pod jego budowę położono w lipcu 1928 roku - nie spodziewano się wtedy niespodzianki, jaka spoczywa na tamtym terenie.

Szpital Jurasza - tu jako Staemmler Krankenhaus, lazaret dla niemieckich żołnierzy; rok 1940; fotopolska.eu


Odkryto bowiem cmentarzysko z okresu kultury łużyckiej datowane na 800 - 600 lat przed naszą erą. Znaleziono groby kamienne, urny, narzędzia z żelaza i brązu. 

Prace archeologiczne prowadził dr Zygmunt Zakrzewski z Poznania (1867-1951) - zwany pierwszym konserwatorem zabytków odrodzonej Polski, był także chemikiem i specjalistą w dziedzinie numizmatyki.  Do czerwca 1930 roku odkryto 23 groby a w wyniku trwających prawie trzy lata prac wykopaliskowych udało się wyeksponować kilkaset grobów ciałopalnych ludności należącej do kultury łużyckiej. Ciała zmarłych palone były na stosie, co miało uwolnić duszę z więzienia jakim było ciało - do dzisiaj w iara w oczyszczającą , uwalniającą moc ognia przetrwała w niektórych religiach świata. 

Prowadzący badania doktor Zakrzewski uznał "rozkopalinę bydgoską za poważny dorobek w dziedzinie archeologii polskiej". 

Innym miejscem w Bydgoszczy, którego historia sięga tysięcy lat wstecz, jest Zamczysko. Wykopaliska pod dzisiejszym szpitalem uniwersyteckim im. dra Jurasza nie były jedynym sensacyjnym odkryciem archeologicznym na terenie Bydgoszczy. Grodziska, cmentarze, osady znajdowano na terenie Fordonu, Brdyujścia, Strzelec Dolnych a nawet na skrzyżowaniu Gdańskiej z Jagiellońską. 

Bądź na bieżąco dzięki facebookowi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz