sobota, 15 marca 2014

Aleja Mickiewicza

Aleja Mickiewicza, która słynęła z drzew związanych girlandami. Piękny przykład współgrania przyrody i zabudowań w dawnej Bydgoszczy.

 Innym przykładem może być Promenada - dawna nazwa Jagiellońskiej na odcinku od okolic dzisiejszego Ronda Fordońskiego do zakładów mięsnych. Aż do ulicy Krakowskiej była to aleja drzew. Co ciekawe, nie była jedyną taką aleją w mieście - drzewa po obu stronach ulicy zasadzone były wzdłuż ulicy Sportowej oraz jej nieistniejącego już odpowiednika po drugiej stronie stadionu Polonii, czy Karola Szymanowskiego. Drzewa przy tej ostatniej przetrwały i rosną do dziś - stanowią pomnik przyrody. 

Choć z reguły słysząc "miasto-ogród" w kontekście Bydgoszczy pierwszym skojarzeniem jest Sielanka, a drugim osiedle urzędnicze na Bielawkach to warto pamiętać, że kiedyś nie ograniczano się do tworzenia niewielkich skansenów przyrody - cała Bydgoszcz mogłaby zasłużyć na miano miasta-ogrodu. Przechadzając się ulicą Szymanowskiego można spróbować poczuć jej klimat. 

Na zdjęciu satelitarnym z 1944 roku na stronie Stare mapy Bydgoszczy i okolic można zobaczyć jakie jeszcze ulice były alejami drzew:

Bądź na bieżąco dzięki facebookowi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz