niedziela, 31 marca 2013

Zapraszamy do zapoznania się z naszą Kroniką Filmową. Znajdziecie tutaj archiwalne nagrania Bydgoszczy pochodzące z kronik, filmów dokumentalnych a teraz zebrane w jednym miejscu.

Dzisiaj prezentujemy pierwsze cztery filmy w naszej Kronice.

Luftwaffe


Materiał prezentujący ćwiczenia Luftwaffe oraz zbombardowane bydgoskie lotnisko. Wrzesień 1939. II Wojna Światowa.
Film ma charakter edukacyjny i historyczny.



Łapanka na filmie

Propagandowy film niemiecki kłamiący o "wściekłej polskiej hołocie mordującej niewinnych Niemców".

Unikalne ujęcia z łapanki mającej miejsce w Bydgoszczy 8 września w Śródmieściu - na filmie pokazana m.in. ulica Parkowa. Dziś mieści się tam klub Mózg.

Materiał historyczny i edukacyjny. Aby włączyć napisy kliknij ikonkę piątą od prawej pod filmikiem.


Dni Niemieckie 1940

Archiwalny zapis obchodów Dni Niemieckich w Bydgoszczy podczas okupacji hitlerowskiej. 15 października 1940.

Uwieczniony został Stadion Marszałka Józefa Piłsudskiego (dzisiaj stadion Polonii) oraz przemarsz w okolicach Placu Wolności (wtedy Weltzienplatz). Pojawia się on w momencie, gdy w tle pojawia się kamienica z napisem "E. Preiss" - dziś w tym miejscu znajduje się McDonald's.

Mimo zachowania oryginalnej ścieżki dźwiękowej z propagandową narracją oraz jej przetłumaczeniem, film ma charakter edukacyjny i historyczny. Jest unikalnym zapisem jednego z najważniejszych a zarazem najmroczniejszych epizodów w dziejach Bydgoszczy.

Deutscher Tag in Bromberg - 10.1940

Bydgoszcz w kolorze przed wojną

Fragmenty dokumentu przedstawiające Bydgoszcz sprzed wojny - i do tego w kolorze.

Film pt. "The Land of my Mother" ("Ziemia mojej Matki") zrealizowany został w 1941 roku przez Polskie Centrum Informacji w Nowym Jorku i z niego pochodzą zaprezentowane fragmenty.

Narratorką jest Ewa Curie, córka polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.


sobota, 30 marca 2013

Najpopularniejsze słówko bydgoskiej gwary

Na naszym facebookowym profilu Ratowanie Gwary Bydgoskiej trwa ankieta, która ma wyłonić najpopularniejsze słówka naszej gwary. Zachęcamy do udziału - można oddawać wiele głosów i dodawać swoje propozycje.

Głosować można tutaj.




Kawiarnia Wiedeńska w 1915 roku

Rzut oka na ulicę Gdańska w 1915 roku. Po prawej stronie Kawiarnia Wiedeńska (Wiener Cafe) przy Danzigerstrasse 162. Kawiarnia była wymieniana w prawie każdym przewodniku po Bydgoszczy jako miejsce warte odwiedzenia.

piątek, 29 marca 2013

Tak przejeżdżano przez Bydgoszcz przed wojną

W praktycznie każdym atlasie samochodowym znajdują się schematyczne, uproszczone mapki fragmentów większych miast, które mają za zadanie nie tyle odnalezienie konkretnych miejsc, ale uproszczenie przejazdu.

Tak się przejeżdżało przez Bydgoszcz przed wojną.


wtorek, 26 marca 2013

Wspomnienia Pana Romana

Dostaliśmy dzisiaj maila ze wspomnieniami od Pana Romana, w których opowiada jak to się kiedyś po bydgosku mówiło. Zachęcamy do przeczytania!


poniedziałek, 25 marca 2013

Zapraszamy do polubienia naszego fanpage'a na Facebooku








Dzięki temu będziecie na bieżąco otrzymywać informacje o najnowszych wpisach!

Miągwa

20 marca na profilu Ratowanie Gwary Bydgoskiej udostępniliśmy ankietę, w której uczestniczy mogli określić znaczenie słowa "miągwa", które pamiętają z dzieciństwa. Wyniki ankiety potwierdzają podejrzenia, że w przypadku niektórych słówek istnieją co najmniej dwa znaczenia, z czego jedno jest o wiele bardziej popularne.









sobota, 23 marca 2013

Sonda uliczna

20 lutego 2013 w Expressie Bydgoskim pojawił się artykuł o firtlu i gwarze autorstwa p. Sitarka. W tym samym wydaniu Express umieścił sondę uliczną, w której wypytywał mieszkańców o znajomość  naszej bydgoskiej mowy. Poniżej prezentujemy skan - aby powiększyć należy kliknąć na obrazek.



piątek, 22 marca 2013

Fara na rysunku z 1942 roku

Bydgoska fara należy do dość popularnych motywów wśród miłośników rysunku i malarstwa w naszym mieście. Nie inaczej było kilkadziesiąt lat temu i nie inaczej było podczas wojny. Poniżej prezentujemy rysunek wykonany przy użyciu pasteli przez W. Jasińskiego w 1942 roku.

czwartek, 21 marca 2013

Zobacz jak wyglądała jedna z największych bydgoskich fabryk!

 Bydgoszcz słynęła kiedyś nie tylko z Kanału Bydgoskiego ale też z bardzo prężnego przemysłu. Zobacz jak wyglądała jedna z największych bydgoskich fabryk - zlikwidowanej kilka lat przed powrotem miasta do Macierzy.


środa, 20 marca 2013

Artykuł w "Expressie" - "gwara znów na fleku"

20 lutego 2013 w "Expresie Bydgoskim" ukazał się artykuł o Firtlu i gwarze bydgoskiej autorstwa p. Sitarka. Poniżej skan artykułu pt. "Firtel bydgoski chce być znów na fleku" (aby powiększyć należy kliknąć na obrazek). Można go też przeczytać na stronie Expressu.


Gancegal

Nasza strona zajmuje się pielęgnowaniem bydgoskiej gwary. Możecie przysyłać do nas słówka email gwarabydgoska@gmail.com, zostawiać je w komentarzach czy też na facebooku. Wielu z Was korzysta z tej możliwości, co nas bardzo cieszy i za co bardzo Wam dziękujemy - im więcej z nas zaangażuje się we wspominanie naszej miejskiej mowy tym lepiej!

Wśród nadsyłanych słówek z wieloma nie zdarzyło nam się do tej pory zetknąć, wiele zwróciło naszą uwagę. Jednym z takich wyrażeń, które kilkukrotnie przewinęło się w wiadomościach od was, jest gancegal - które to tłumaczyliście zazwyczaj jako zrobić coś dobrze, czy też okrzyk super - ogółem jako wyraz o zabarwieniu pozytywnym.

To dość ciekawe zjawisko, polegające na zaczerpnięciu z języka obcego wyrazu, spolszczeniu go i nadaniu mu nowego znaczenia. W języku niemieckim, z którym chcąc nie chcąc mieliśmy styczność przez setki lat, ganz egal znaczy wszystko jedno, obojętnie a wymawia się je dokładnie tak samo (ganc egal). Nasi przodkowie nadali mu jednak dość inne znaczenie - przynajmniej ich część.

Mimo wszystko większość z nas pamięta gancegal w pierwotnym znaczeniu - wyrażającym obojętność.

Zobacz też:

wtorek, 19 marca 2013

Resursa Kupiecka

Jedną z działek na terenie dawnego folwarku Grodztwo wydzielono w 1817 i sprzedano Wilhelmowi Diestel, który postawił tutaj sporej wielkości dom mieszkalny. Po dwudziestu latach odkupił ją za cenę pięciokrotnie wyższą niż poprzednik (2000 talarów) Wilhelm Kienitz. Zbudował sobie w dość sporym ogrodzie własny park. Po kolejnych dwudziestu latach zabudowana działka przeszła w kolejne ręce – Augusta Wilke...

poniedziałek, 18 marca 2013

Ratusz, który nigdy nie powstał

Wielu Bydgoszczan zna powód wyburzenia Kościoła Loyoli i zachodniej pierzei Starego Rynku, jakim była chęć hitlerowców do zbudowania na ich miejscu nowego Ratusza. Tymczasem kilka lat wcześniej polskie władze miasta również planowały budowę swojej nowej siedziby.

czwartek, 14 marca 2013

Wielkanocne zwyczaje

Podobnie jak w przypadku Gwiazdki, nasz region ma tradycje wielkanocne właściwe tylko jemu. Nieodłącznym elementem każdych wiosennych świąt jest Zając.