środa, 1 maja 2013

Hotel Pawlikowskiego

W czasach gdy Bydgoszcz przeżywała intensywny rozwój podyktowany rozwojem przemysłu oraz ważnego wodnego węzła komunikacyjnego Wschód-Zachód, w czasach, gdy Bydgoszcz była "spichlerzem Europy" konieczny był rozwój bazy noclegowej. Chociaż różnego rodzaju zajazdy i gospody istniały tu od setek lat, a gdy istniała taka konieczność wynajmowano przyjezdnym mieszkania w kamienicach, to bum gospodarczy wymusił stworzenie solidnej bazy hotelowej. Jednym z ówczesnych hoteli był Hotel Pawlikowskiego.



Ulica Gdańska - po prawej nowy
budynek Hotelu Pawlikowskiego
Historię tego hotelu można datować na lata dwudzieste XIX wieku, kiedy to na przeciwko pierwszego Hotelu pod Orłem zbudowano piętrowy Hotel Pawlikowskiego z wysokim, spadzistym i krytym dachówką dachem.  Pięćdziesiąt lat później, w 1872 roku, otrzymał on zupełnie nowy budynek zaprojektowany przez Friedrich Heinrich Heydera. Zbudowany na planie litery L wyższy był od poprzedniego o jedno piętro, a na parterze znalazło się miejsce dla trzech sklepów, przy czym elewacja parterowa była wyraźnie oddzielona od reszty gzymsem.  Część hotelowa posiadała osobne wejście. Standard pokoi był dość zróżnicowany, aby móc zaspokoić potrzeby noclegowe osób o różnej zawartości portfela. I tak - w skrzydle od Dworcowej mieściły się po trzy mniejsze pokoje na każdym piętrze, przy czym środkowe były większe od bocznych, a od strony ulicy Gdańskiej każdy poziom zajmował jeden duży apartament. W 1898 hotel przemianowano na Central Hotel, mimo to w świadomości Bydgoszczan nadal często funkcjonowała nazwa Hotel Pawlikowskiego. 

Hotel funkcjonował do 1909/1910 roku. Wtedy też działkę zakupiła rodzina Conitzer, która wyburzyła zabudowania hotelowe i postawiła tu swój Kaufhaus Conitzer & Söhne - pierwszy żelbetowy budynek w Bydgoszczy. Znany później jako Be-De-Te lub Jedynak mieści dzisiaj między innymi klub Egoist oraz Empik. Ale to już inna historia...

Gdańska na przełomie XIX i XX wieku - po prawej widoczny Hotel Pawlikowskiego

Reklama Hotelu z 1869
Reklama z 1882, już po
uzyskaniu nowego Gmachu




Bądź na bieżąco dzięki facebookowi

2 komentarze:

  1. Bydgoszcz na przełomie XIX i XX wyglądała bardzo nowocześnie jak na tamte czasy. Przynajmniej z tego co widać po zdjęciach. Niestety, aktualnie nie jest to najładniejsze z polskich miast. Aczkolwiek tam też można znaleźć wiele interesujących miejsc.

    OdpowiedzUsuń