poniedziałek, 21 stycznia 2013

Tydzień Sceny Bydgoskiej 1943 w Teatrze Miejskim


Podczas okupacji hitlerowskiej wydarzenia kulturalne nie zamierały. Wprost przeciwnie - były w rozkwicie. Z tym wyjątkiem, że nie polskie a niemieckie. Poniżej artykuł z ówczesnych lat o Tygodniu Sceny Bydgoskiej, który miał miejsce w roku 1943.

W okresie od 4 do 10 kwietnia tego roku pod patronatem prezydenta Walthera Kühn, odbędzie się Tydzień Teatru Miejskiej Sceny Bydgoskiej. Dyrektorowi artystycznemu Heinrichowi Volgt, będącego też prezesem Ministerstwa Sztuki, udało się przekonać aktora Paula Hartmanna do gościnnej roli w sztuce Egmont.

Bydgoski Tydzień Teatru rozpocznie się w Teatrze Miejskim 4 kwietnia od krótkiej ceremonii otwarcia i premiery "Dr. Johannes Faust" Hermanna Reuttera. 5 kwietnia odbędzie się widowisko dla Wehrmachtu pod tytułem "Niebieski słomiany kapelusz", będącego komedią autorstwa Friedricha Michaela. Szósty kwietnia przyniesie nam operetkę Alberta Nehringa "Przygoda na Atlantyku". Światowa premiera spektaklu "Burza nad Irlandią" Adolfa Veuhoff nastąpi się w środę, 7 kwietnia. W czwartek zagrana zostanie "La Traviata", a w piątek Paul Hartmann gościnnie wystąpi w "Egmoncie". W sobotę przedstawi się komiczną operę "Abu Hassan" Carla Marii von Webera oraz "Maxa i Moritza" - grę taneczną Norberta Schulze.

Na scenie kameralnej (miejsce dzisiejszego Teatru Polskiego, dawny teatr Elysium) Tydzień Teatru zacznie się od premiery "Świeżego wiatru z Sumatry" Hansa Mullera, z muzyką Herbertą Waltera; drugi seans odbędzie się w środę. We wtorek i sobotę będzie można zobaczyć komedię "Bob zdrowieje", a w czwartek popularną i chętnie oglądaną "Jedenastą z kolei".
Artykuł pochodzi z okupacyjnego dziennika Deutsche Rundschau z dnia 31 marca 1943 roku ze zbiorów własnych. Tłumaczenie artykułu własne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz