niedziela, 13 stycznia 2013

Echo Kościoła Loyoli

Chociaż Kościół Loyoli został zburzony przeszło siedemdziesiąt lat temu to mimo kilku inicjatyw mających na celu jego odbudowę, zachodnia pierzeja Starego Rynku do dziś stoi pusta. Niedawno jednak wybudowano kościół do złudzenia przypominający ten utracony...
Tymczasowa kapliczka służąca parafii przez kilkanaście lat;
mbkm.pl
Przy ulicy Ogrody 18 na bydgoskich Wyżynach znajduje się kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. W 1992 roku erygowano tutaj parafię i ustawiono tymczasową kapliczkę. Sześć lat później rozpoczęto budowę kościoła. W Boże Narodzenie 2005 biskup Jan Tyrawa dokonał poświęcenia budynku. Choć prace wykończeniowe trwały jeszcze kilka lat, to od tamtego dnia wierni mogli się już spotykać w nowej świątyni. Ale to co przykuwa szczególną uwagę to wygląd kościoła. Aktualnie jest jedynym tego rodzaju budynkiem w mieście, któremu towarzyszą dwie wieże.
Front; wikimedia.org
Kościół od strony zachodniej; wikimedia.orgCo najciekawsze - ten młody kościół do złudzenia przypomina wyburzony Kościół pw. I. Loyoli, w uproszczonej i nieco uwspółcześnionej formie. Podobnie jak i on posiada dwie wielokątne wieże po swoich obu stronach zwieńczone krzyżami i "trójkątny" kształt fasady. W miejscu, gdzie w kościele Loyoli znajdowały się wejścia boczne - kościół MBF posiada pomalowane na biało prostokąty, oraz ogromny oculus w miejscu loyolańskiego - prawdopodobnie - okna. Z resztą porównajcie sami.

Aby zobaczyć jak kościół z Wyżyn wyglądałby na Starym Rynku wystarczy najechać kursorem na zdjęcie.Kościół z Wyżyn ma też bliźniaka:


Jest to kościół rzymskokatolicki bł. Anieli Salawy. Mieści się w Krakowie na alejach Kijowskich 29.

1 komentarz:

  1. Jeden drugiego nie przypomina dosłownie niczym. Kościołów z wieżami w fasadzie są miliony...

    OdpowiedzUsuń