czwartek, 6 grudnia 2012

Szkoła Wojenna

W 1913 roku do miasta przyłączono 22 ha z przeznaczeniem na budowę Kriegschule (niemieckiej Szkoły Wojennej), rok później ukończono budowę gmachu. Po przejęciu miasta przez Wolsko Polskie ulokowano tutaj Wielkopolskę Szkołę Podchorążych, dwukrotnie potem przemianowaną - w 1922 na Szkołę Oficerską a w 1928 na Bydgoską Szkołę Podchorążych. Tuż przed wybuchem wojny umieszczono tutaj Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej.

Budynek służył Niemcom od  lipca 1943 r do czasu wyzwolenia Bydgoszczy. Nie zmienili jego przeznaczenia - mieściła się tu Aufklärungs und Kavallerieschule (Szkoła Zwiadu i Kawalerii). 

Na zdjęciu warto zwrócić uwagę na swastykę powiewającą nad gmachem oraz na nazistowskie gapy (orły) - jedna na bramie, druga tuż nad drzwiami.

Przez ponad 60 lat, do 2007 roku, mieściło się tu dowództwo Pomorskiego Okręgu Wojskowego, a od czasu jego rozwiązania -  Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych RP. W okolicach budynku znajduje się słynne Muzeum Wojsk Lądowych.
3 komentarze:

 1. Budynek Kriegsschule służyl Wehrmachtowi od samego początku. W 1941 roku ulokowano w nim szkołę obrony przeciwgazowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. My grandfather major Hipolit Wojciechowski at that time captain Wojciechowski was lecturer in military tactics at Bydgoszcz in 1922 and was involved in training the Georgians in t
  1922/1923

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.

  OdpowiedzUsuń