czwartek, 6 grudnia 2012

Szkoła Wojenna

W 1913 roku do miasta przyłączono 22 ha z przeznaczeniem na budowę Kriegschule (niemieckiej Szkoły Wojennej), rok później ukończono budowę gmachu. Po przejęciu miasta przez Wolsko Polskie ulokowano tutaj Wielkopolskę Szkołę Podchorążych, dwukrotnie potem przemianowaną - w 1922 na Szkołę Oficerską a w 1928 na Bydgoską Szkołę Podchorążych. Tuż przed wybuchem wojny umieszczono tutaj Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej.

Budynek służył Niemcom od  lipca 1943 r do czasu wyzwolenia Bydgoszczy. Nie zmienili jego przeznaczenia - mieściła się tu Aufklärungs und Kavallerieschule (Szkoła Zwiadu i Kawalerii). 

Na zdjęciu warto zwrócić uwagę na swastykę powiewającą nad gmachem oraz na nazistowskie gapy (orły) - jedna na bramie, druga tuż nad drzwiami.

Przez ponad 60 lat, do 2007 roku, mieściło się tu dowództwo Pomorskiego Okręgu Wojskowego, a od czasu jego rozwiązania -  Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych RP. W okolicach budynku znajduje się słynne Muzeum Wojsk Lądowych.
1 komentarz:

  1. Budynek Kriegsschule służyl Wehrmachtowi od samego początku. W 1941 roku ulokowano w nim szkołę obrony przeciwgazowej.

    OdpowiedzUsuń