wtorek, 18 grudnia 2012

Stary Rynek w latach 40

Kolorowe zdjęcia robią o wiele większe wrażenie, bo zacierają upływ czasu i zdają się być zrobione stosunkowo niedawno.. zatem oto Stary Rynek (General von Kluge Platz, potem z powrotem Friedrichs-Platz) po wyburzeniu zachodniej pierzei. Po dawnym kościele i kamienicach nie ma już ani śladu.

Na pierwszym planie pomnik Fryderyka II,, który stał tu od 1862 do stycznia 1919 roku - do czasu gdy ewakuowano go wraz z armią niemiecką.

Zdemontowany w 1945 roku i przetopiony. Dziś niedaleko jego położenia z lat '40, stoi fontanna Dzieci bawiące się z gęsią, którą przeniesiono pod gmach biblioteki w 1948 roku. Pierwotnie stał przy Starym Rynku 1 - naprzeciw apteki "Pod Złotym Orłem".

Od nazwy pomnika tego władcy, zarówno podczas zaborów jak i okupacji, Stary Rynek nosił nazwę Friedrichplatz - Plac Fryderyka. Fryderyk II Wielki Hohenzollern był władcą Prus w latach 1740-1786.

W tle widać tramwaj „linii czerwonej” ( inaczej - linii A, kursowała od Dworca Głównego do dworca kolejki wąskotorowej przy ulicy Grunwaldzkiej).

Na jednym z budynków przy odsłoniętej Alte Pfarrstraße (Farnej) widać powiewający sztandar ze swastyką.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz