poniedziałek, 17 grudnia 2012

Afisz teatralny z 15 listopada 1901

Afisz teatralny z piątku, 15 listopada 1901 roku. Wystawiany był wtedy trzyaktowy dramat Andere Wege (Inna Droga) autorstwa bydgoskiego architekta Józefa Święcickiego.

Kasy czynne były od 10 do 14; otwierano je ponownie na pół godziny przed spektaklem zaczynającym się o 19:30. Trwał dwie i pół godziny, kończąc się w okolicach 22.

Streszczenie dramatu
(źródło http://www.swiecicki.bydgoszcz.pl)

"Jest początek dwudziestego wieku. Rzecz dzieje się w małej austriackiej miejscowości Eggendorf, w domu apodyktycznego i konserwatywnego pastora Arnolda Rodenbacha.
Edmund, dorosły syn pastora, wychowany przez ojca surowo i bez miłości, wykształcony wbrew swej woli również na duchownego, zaczyna buntować się przeciw narzuconym mu oczekiwaniom. Jako młody pastor wygłasza kazania zbyt nowoczesne, jak na ograniczoną do minimum tolerancję ojca. Ponadto czuje się utalentowany literacko i w pisarstwie chciałby się realizować.
Wieloletnimi rezydentkami domu pastora są pani Franciszka Reinsbegg i jej siedemnastoletnia córka Greta. Panie Reinsbegg sprowadziły się tu po śmierci żony pastora, by Franciszka zastąpiła Edmundowi matkę. Matka i córka, bardzo zżyte ze sobą, są serdecznie i życzliwie nastawione do Edmunda, jednakże nie potrafią stawić oporu tyranii starego Rodenbacha. Greta i Edmund zakochują się w sobie. Edmund, który zdecydował się odejść z domu, wyznaje Grecie miłość i namawia ją, by odeszła razem z nim. Rozmowę kończą, wpadając sobie w objęcia, na co jednocześnie wchodzą Franciszka i Rodenbach. Edmund oświadcza ojcu, że nie chce i nie może być pastorem, że zamierza wybrać "inną drogę" życia. Prosi ojca o zrozumienie, panią Reinsbegg zaś o to, by Greta mogła wyjechać razem z nim. Stary pastor przeklina syna, Franciszka nie pozwala dziewczynie pójść za ukochanym, Edmund opuszcza dom rozgoryczony.
Mijają dwa lata, w ciągu których stary Rodenbach, trawiony niesubordynacją syna, gorzknieje coraz bardziej i zamienia życie Franciszki i Grety w piekło. W międzyczasie pojawia się kandydat do ręki Grety, pan Bolberg. Dziewczyna, potajemnie kochająca Edmunda, decyduje się przyjąć oświadczyny, upatrując w zamążpójściu jedyną możliwość ucieczki obu kobiet z domu pastora. Cierpienie sprawiło, że Greta dojrzała i czuje się odpowiedzialna za matkę, której udręczenia przez Rodenbacha nie może już znieść.
Jest wigilia. W domu pastora pojawia się jego przyjaciel z lat studiów, doktor Effholz, zatwardziały kawaler, ciągle w podróży. Opowiada zgromadzonym domownikom o swojej ostatniej wizycie w Wiedniu. Tam, przypadkiem trafił na premierę sztuki "Wiara", napisanej przez Edmunda Rodenbacha. Sztuka została owacyjnie przyjęta, a debiutujący autor spotkał się z entuzjastyczną oceną publiczności. Te rewelacje wywołują skrajne reakcje: oburzony pastor każe Effholzowi zamilknąć, Bolberg wyraża dezaprobatę dla synowskiej niewdzięczności, w kobiety wstępuje nowa nadzieja. Rodenbach szybko odprawia doktora. Chwilę później w domu zjawia się Edmund. Przyjechał w nadziei na pojednanie z ojcem, teraz, gdy udowodnił, że obrana przez niego droga była słuszna. Zaślepiony pastor nie przyjmuje do wiadomości sukcesu syna i żąda jego powrotu do domu i kapłaństwa. Otrzymawszy zdecydowaną odmowę, przeklina Edmunda i wyrzeka się go na zawsze. Poruszona okrucieństwem Rodenbacha Greta, błaga o litość dla ukochanego. Ten słysząc słowa dziewczyny, orientuje się, że jest przez nią nadal kochany. Młodzi łączą się w miłości i odchodzą, zabierając ze sobą Franciszkę. Rodenbach w swej zapiekłej złości zostaje sam."

Dramat w całości w tłumaczeniu Lidii Grabeckiej można przeczytać tutaj.


Ceny na przedstawienie wahały się od 0,30 pfennigów do 3,50 marek. Najtańsze były bilety na galerię, najdroższe - tuż przy scenie.      

Napis na dole zaprasza także na następny dzień - w którym wystawiany był szekspirowski "Król Ryszard II".


Większa wersja dostępna tutaj.  Można dowolnie zbliżać i oddalać po kliknięciu na lupę w prawym górnym rogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz