czwartek, 22 listopada 2012

Inspekcja SS

Bydgoszcz - jesień 1939 roku. Inspekcja jednostki paramilitarnego Selbstschutzu (SS), w której służyli Volksdeutsche. Za esesmanami widoczny pałacyk Lloyda, a przestrzeń między nim do spichrzy to Rybi Rynek - Fischermarkt.


Od lewej:

Josef Meier - dowódca struktur Selbstschutzu w powiecie bydgoskim.Werner Kampe - nadburmistrz Bydgoszczy od początku okupacji do lutego 1941. Odpowiedzialny za represje wobec bydgoszczan, wyburzenie kościoła pw. Ignacego Loyoli, synagogi bydgoskiej i kilku innych miejsc w obrębie starego miasta. Z powodu braku jego nazwiska na alianckiej liście zbrodniarzy wojennych - krótko po wojnie został zwolniony przez amerykanów i prawdopodobnie osiedlił się gdzieś w radzieckiej strefie pod fałszywym nazwiskiem. W 1954 zbiegł do Hanoweru. W monachijskim Brombergerprozess w 1966 posiadał prokuratorskie zarzuty morderstwa prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego i jego syna, jednak sąd zezwolił na jego udział w rozprawie jedynie w charakterze świadka, a nie oskarżonego. Dożył w spokoju 63 lat nie będąc nigdy skazanym za zbrodnie wojenne.


Ludolf von Alvensleben - odpowiedzialny za tzw. bydgoską krwawą niedzielę, czyli niemiecką dywersję mającą być pretekstem do późniejszej eksterminacji bydgoskiej intelige


ncji w Dolinie Śmierci, którą także Ludolf zaplanował. Zaocznie skazany na karę śmierci przez polski sąd w Toruniu, jako odpowiedzialny za morderstwo co najmniej 4 247 Polaków jako dowódca Selbstschutzu. Po wojnie zatrzymany przez Brytyjczyków, zbiegł z obozu i przy pomocy kościoła ewangelickiego zbiegł do Argentyny, gdzie bezkarnie dożył do lat siedemdziesiątych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz